Viete, ako vybrať vianočné ozdoby? Poradíme vám!

Hoci kalendárny rok má niekoľko sviatkov, žiadny z nich nie je tak dekoračne očakávaný ako práve Vianoce. Niektorí nadšenci Vianoc sa nevedia dočkať svojej vianočnej výzdoby hneď po zložení tohtoročného vianočného stromčeka. Takisto veľké obchodné reťazce začínajú zdobiť svoj interiér už začiatkom novembra.

Kde sa vzali Vianoce a aká je ich práva podstata?

Hoci majú Vianoce svoju podstatu v náboženských tradíciách, tento významný sviatok je sprevádzaný takisto astronomickým významom. Vianoce sa slávia niekoľko dní po zimnom slnovrate, a teda naviazali na staré tradície, ktoré sa točili okolo astronomických významných dátumom.

Dnešná podstata Vianoc je úzko spätá s náboženskými sviatkami a rituálmi. Ide o oslavu narodenia Ježiša Krista a o oslavu sviatkov pokoja a mieru.

Vianoce patria k najvýznamnejším kresťanským sviatkom a viaže sa s nimi množstvo ľudových piesní, tradícií, výzdob a dekorácií, jedál a zvykov.

Aká je história vianočných dekorácií a ozdôb?

Robenie betlehemov ako ich poznáme dnes spopularizoval v 10. storočí František z Assissi. Následne sa tento trend a zvyk rozšíril do celej Európy.

Čo sa týka ozdôb, aj samotné prvky a farby týchto vianočných dekorácií majú svoj význam. Dekorácie ako listy, brečtan, imelo a farby ako červená, zelená a zlatá predstavujú určité kresťanské symboly. Ide o symboly krvi (Ježiša), večného života a darov, ktoré mu podľa Biblie priniesli traja králi do Betlehemu.

Naopak tradícia zdobenia stromčekov pochádza z pohanského uctievania stromov. História hovorí, že v 7. storočí si sv. Bonifác povedal, že namiesto dubov by sa mala uctievať jedlička. A to z toho dôvodu, že špicom miery do neba a jej tvar pripomína svätú trojicu.

Klasický pojem „vianočný stromček“  ako ho dnes poznáme my sa objavil až neskôr, konkrétne v 19. storočí. V iných krajinách však používajú aj iný typ vianočného stromčeka, a to napríklad rastliny ako mexická Poinsettia či „vianočný kaktus” (Schlumbergera).

Ďalšou vianočnou dekoráciou je vianočné imelo. Bozk pod vianočným imelom predstavuje zvyk, ktorý pochádza zo staroeurópskych mýtov a folklóru. Tradícia hovorí, že ak sa pod imelom pobozkajú zaľúbené páry, znamená to znak vernej lásky a pevnosti partnerského zväzku.

Čo sa týka svetielok a sviečok, tie sú symbolom Ježiša a zároveň symbolom svetla sveta. Historicky však oheň vždy patril aj k oslavám rovnodennosti.

Návod, ako si vybrať vianočne ozdoby na váš vianočný stromček

Vianoce sú sviatkami, ktoré nám dovolia sa do sýtosti vyhrať s našou fantáziou. Či už ide o vyzdobenie exteriéru či interiéru, na Vianoce sa predstavivosti medze nekladú.

Najpodstatnejšou dekoráciou vianočných sviatkov je vianočný stromček. Niekto volí umelý stromček, ktorý mu vydrží niekoľko rokov, iný dáva prednosť voňavému živému stromčeku. V domácnostiach môžete vidieť klasické vianočné stromčeky v stojanoch, menšie stromčeky v kvetináčoch, či živú vianočnú čačinu zavesenú na stene.

Ako však správne vybrať vianočné ozdoby na vianočný stromček tak, aby ladili k celkovému štýlu vášho vianočného interiéru?

Materiál

Čo sa týka materiálu vianočných ozdôb, v kurze sú materiály ako sklo, drevené motívy, látkové prevedenie či plastové ozdoby.

Plastové vianočné gule bývajú častou a lacnou alternatívou vianočných ozdôb. Bývajú v rôznych farebných prevedeniach, často pokreslené rôznymi vianočnými motívmi s trblietkami.

Sklenené vianočné gule predstavujú luxusný a štýlový doplnok na váš vianočný stromček. Sú veľmi krehké, zato rozžiaria každý vianočný stromček. Bývajú maľované rôznymi farbami, vianočnými motívmi a dozdobené takisto trblietkami alebo inými menšími doplnkami.

Na Slovensku existujú dokonca výroby zamerané na ručne vyrábané sklenené vianočné ozdoby a gule. A práve preto sú niektoré sklenené vianočné gule ako zberateľské kúsky predávané z generácie na generáciu.

Drevené alebo slamené vianočné ozdoby sú tradíciou medzi vianočnými ozdobami. Drevené vianočné ozdoby vydržia niekoľko sezón, nerozbijú sa a hodia sa aj k iným farbám. Ide napríklad o farby rôznych kovov, červenú farbu alebo bielu.

Kovové vianočné ozdoby sú takisto dekoráciou, ktorá nie je bežná a oživí tak váš vianočný stromček. Tieto vianočné ozdoby je možné kúpiť vo farbe kovov, no bývajú napríklad aj v bielej či v čiernej farbe.

Farba

Každý rok sa nesie v znamení inej farby a vianočné stromčeky sa ladia do aktuálnych trendov.

Medzi bežné farby vianočných ozdôb patri:

 • zlatá
 • strieborná
 • červená
 • medená
 • prírodné farby

Ak si však chcete svoj vianočný stromček oživiť, nebojte sa siahnuť aj po výrazných farbách ako fialová, modrá či zelená. Do popredia sa začínajú dostávať aj čisté línie, preto mať vianočný stromček čisto v bielej farbe môže byť takisto tou správnou voľbou.

Tvar

Najčastejším tvarom vianočných ozdôb je tvar gule, pretože ide najčastejšie o dekoráciu vianočných gúľ. V tomto smere sa však fantázií medze nekladú, a preto dnes je možné vidieť na vianočnom stromčeku rôzne tvary a prevedenia vianočných ozdôb.

Ide napríklad o tvary ako:

 • hviezda
 • sane
 • rôzny panáčikovia
 • vianočná vločka
 • vianočný zvonček
 • biela holubica
 • a veľa ďalších

Štýl

Ak máte radi extravaganciu a luxus, môžete si ozdobiť váš vianočný stromček podľa vášho štýlu. Ak sa nebojíte investovať, ozdobte si váš vianočný stromček dizajnérskymi kúskami z rôznych materiálov a v rôznych farbách. Na trhu dostanete kúpiť extravagantné vianočné ozdoby s trblietkami, rôznymi kameňmi, pierkami či vykladané diamantmi.

Viete, že? Najdrahšou vianočnou ozdobou na svete je hviezda, ktorá sa dáva na cíp vianočného stromčeka. Táto hviezda je vykladaná 280 diamantmi a jej cena predstavuje 863-tisíc €.

Ak ste však zástancom moderných a čistých línií, môžete si svoj vianočný stromček zladiť do jednej farby. Môžete zvoliť napríklad čisto bielu, kombináciu bielej a čiernej, tyrkysovú alebo odtieň ružového zlata.

V prípade moderných vianočných ozdôb dostanete kúpiť aj vianočné dekorácie na vianočný stromček v tvare donutov, hranolčekov alebo PlayStation ovládača.

Ak ste však klasik a máte radi staré časy, štýl retro a vintage bude to práve pre vás. V obchodoch nájdete veľké množstvo retro a vintage vianočných ozdôb, ktoré dokonale zapadnú do vašej vianočnej výzdoby.

Ak však chcete ušetriť, choďte sa pozrieť do zbierky vianočných gúľ a ozdôb vašej starej alebo prastarej mamy. Tam na vás určite čakajú kúsky, ktoré nebude mať nikto iný.

Cena

Tak, ako pri každom produkte, aj pri vianočných ozdobách a guliach na vianočný stromček nájdete rôzne cenové kategórie. Tie lacnejšie nájdete aj do 5€, no v tomto prípade nerátajte veľmi s kvalitou.

Ak si však chcete priplatiť za kvalitu a kúsok, ktorý nebude mať len tak každý, popozerajte sa po dizajnérskych úlovkoch. Sady týchto vianočných gúľ a ozdôb sa pohybujú okolo 100€ a viac.

Do it yourself (urob si sám)

V prípade, že ste kreatívna duša a v obchodoch neviete nájsť nič, čo by sa vám na vianočný stromček naozaj páčilo, môžete si vianočné ozdoby vyrobiť sami. Najčastejšie sa vyrábajú háčkované vianočné ozdoby, ozdoby z papiera, dreva či látky.

Vianočné svetlá a reťaze na vianočný stromček

K výzdobe vianočného stromčeka neodmysliteľne patrí vianočná reťaz a vianočné svetielka.

Vianočné svetielka sa dnes vyrábajú v rôznych veľkostiach, svetelných prevedeniach, s funkciami blikania, prepínania farieb či zapnutie v určitých časových intervaloch.

Vianočná reťaz je klasikou vo výzdobe vianočných stromčekov. Klasické plastové strieborné či zlaté reťaze sa už dnes veľmi nepoužívajú. Ako lacnejšiu a modernejšiu náhradu môžete zvoliť napríklad stuhu v odtieni vašich vianočných ozdôb.

Ako kombinovať ozdoby na vianočnom stromčeku?

Menej je niekedy viac. Ak chcete ladiť ozdoby na vašom vianočnom stromčeku, rozhodnite sa pre jemnejšiu kombináciu bieleho stromčeka s farebnými alebo zlatými svetlami. Ak však máte radi netradičné kombinácie, môžete zvoliť napríklad spojenie vianočných ozdôb v odtieňov modrej a bielej.

Rovnako sviežim a vzdušným dojmov pôsobia biele girlandy a reťaze s vianočnými guľami v zlatých a medených odtieňoch. Ak si nie ste istý vo farebných kombináciách, zvoľte vianočné ozdoby v jednej farbe. Vianočný stromček tak bude pôsobiť jednotne, moderne a ucelene.

Rovnako nikdy nestarnúcou kombináciou je aj kombinácia dreva s odtieňmi červenej, zlatej alebo bielej.