Dekorácie na stenu – kovové sú TREND!

Mnohí ľudia častokrát pri výbere a zariaďovaní domu či bytu zabúdajú na to, že nielen samotný nábytok a doplnky do interiéru sú dôležité. Sú tu aj steny, ktoré môžu oživiť celý interiér a dodať mu špecifickú atmosféru. V konečnom dôsledku máte množstvo možností, čo na stenu umiestniť. Môžu to byť napríklad obrazy alebo fotografie, rámy, ale aj rôzne funkčné dekorácie ako je napríklad vešiak či nástenka. Výber je veľký.

V súčasnosti sú najväčším trendom kovové doplnky, ale v tomto článku si predstavíme aj ďalšie ktoré sa vám môžu hodiť.

Dekorácie na stenu

Výber dekorácií na stenu je v súčasnosti veľmi široký. Neobmedzujte sa iba na klasiku v podobe obrazu či fotografie, hoci aj to je, samozrejme, populárna možnosť. Dokonca nemusí ísť prvoplánovo ani o dekoráciu na stenu. Mnohé dekorácie sú vyrobené tak, že sa dajú využiť na viacero spôsobov. Stačí len trochu fantázie. Ak ste práve narazili na dekoráciu, ktorá sa vám mimoriadne páči, skúste porozmýšľať nad tým, či by sa nedala umiestniť aj na stenu.

Dôležité je, aby nešlo o dekoráciu, ktorá je príliš veľká a bude priveľmi zasahovať do interiéru. Stále platí to, že by mala byť predovšetkým na stene. Steny sú v každom prípade dôležitou súčasťou nášho bytu, a preto si zaslúžia vybrať zaujímavé dekorácie. Do moderného bytu sa skôr hodia obrazy alebo kovové dekorácie, ktoré majú štýl.

Druhy dekorácií na stenu a ich výber

V ponuke dekorácií máte na výber zvyčajne množstvo druhov aj materiálov. Tie môžete dokonale prispôsobiť štýlu vášho bývania. Ak máte v domácnosti drevené doplnky, môžete si vybrať práve tento materiál. Veľkým trendom sú však okrem toho kovové dekorácie na stenu. Hodia sa predovšetkým do moderného a industriálneho interiéru, ale okrem toho nájdete aj množstvo dekorácií, napríklad v zlatej farbe, ktoré sa hodia aj k vintage štýlu. Výhodou tohto materiálu okrem iného je, že sa ľahšie udržuje a veľmi dlho vám vydrží.

Aké dekorácie máte na výber?

Už sme spomínali niektoré typy dekorácií, z ktorých si môžete vybrať. Teraz však poďme ku konkrétnym možnostiam:

Obrazy, rámy alebo hodiny

Sú jedným z najzákladnejších druhov doplnkov vôbec, pretože si práve do rámov môžete umiestniť svoje obľúbené spomienky. Obrazy s rámom sa hodia do každého štýlu bývania, je len dôležité si zvoliť konkrétny motív obrazu. V prípade obrazov si predovšetkým vyberte či si vyberiete maľbu alebo konkrétnu fotografiu. Ak nie ste fanúšikom umiestňovania svojich vlastných obrázkov na stenu, môžete si zvoliť aj inú fotografiu.

V kovovom ráme bude vyzerať veľmi štýlovo. Čo sa týka obrazov, nemusíte si vyberať práve drahý zberateľský kúsok, skvele budú vyzerať aj lacnejšie variácie obrázkov na plátne. Rozhodne sa takýchto doplnkov nebojte a vyplňte si s nimi aspoň jednu stenu. Budú pôsobiť veľmi zaujímavo. Dokonca si ich niektorí vyberajú aj ako hlavný dekoratívny prvok na jednu zo stien.

Ďalším obľúbeným dekoračným prvkom na stenu sú hodiny. Môžete si vybrať zo širokej ponuky dekoračných hodín, ktoré zaujmú každého.

Čo sa týka konkrétnych druhov obrazov, vyberajte taktiež s vkusom. Do moderného bývania sa nehodia kytice kvetov na plátne alebo prvky krajinky, ale skôr abstraktné výjavy a opačne. Ak je vaša miestnosť, do ktorej chcete dekoráciu umiestniť, môžete vyberať aj väčšie obrazy a zase naopak – na menšiu stenu sa hodia menšie.

Kovové nástenné dekorácie

Poďme teraz už ku konkrétnej kategórii, ktorú tvoria štýlové dekorácie z kovových materiálov. Tie v súčasnosti zažívajú obrovský boom. Ich veľkou výhodou je, že predovšetkým podľa ich farby a prevedenia si môžete zvoliť štýl, ku ktorému sa hodia. Inak sú veľmi univerzálne a budú ladiť takmer ku ktorémukoľvek štýlu interiéru a miestnosti. Pokiaľ je váš byt či dom zariadený skôr minimalisticky a industriálne, vyberajte doplnky, ktoré sú z tmavého kovu alebo tiež čierne. Ak máte radi skôr vintage a klasický štýl, môžete si zvoliť bielu alebo zlatú farbu.

Kovová dekorácia na stenu.

Kovové dekorácie majú taktiež veľkú výhodu v tom, že sú oveľa univerzálnejšie do každého štýlu bývania, ako napríklad drevené doplnky. Taktiež ich nájdete v rôznych tvaroch, a to od abstraktných, až po mapy sveta či podobné druhy prvkov.

Dekorácie na stenu do každej miestnosti

Dekorácie na stenu sa hodia do úplnej každej miestnosti, hoci je občas umenie vybrať správne. Je to predovšetkým pre to, že máte množstvo možností. Tieto dekorácie v podstate definujú vašu osobnosť, štýl, vkus a v neposlednom rade vašu lásku k umeniu. Dajte si teda záležať na výbere! Robia vaše bývanie intuitívnejším a je pritom potrebné zohľadniť aj konkrétne miestnosti. Dekorácie sa totiž hodia do každej.

Kuchyňa

Väčšina ľudí sa dekoráciami na stene v kuchyni príliš nezaoberá, ale je to priestor, v ktorom trávite pomerne veľa času. Nie je nevyhnutné, aby ju zdobilo množstvo vecí, ale je to vynikajúca lokalita, a preto si zaslúži pozornosť. Vynikajúcou voľbou na umiestnenie sú voľné steny a priestory nad kuchynskými linkami. Pokiaľ nie je vaša kuchyňa príliš veľká, voľte radšej menšie prvky. Do tejto miestnosti sa vynikajúco hodia napríklad kvetinové dekorácie do kuchyne alebo dekorácie na stenu, ktoré prispôsobíte sezóne.

Spálňa

Spálňa vždy a bude útočiskom, ale tiež miestom, kde si oddýchnete po celom dni. Je to tiež priestor, v ktorom si môžete dopriať niekoľko pekných dekorácií na stenu. Najvhodnejšie miesto je pritom na stene oproti posteli alebo aj nad posteľou. Primárnym cieľom je zamerať sa na umiestnenie, ktoré je vhodné pre rovnú úroveň očí. Keďže ide o spálňu, snažte sa do tejto miestnosti vždy voliť jemnejšie prvky. Dekorácie v spĺni môžete zľadiť napríklad s obliečkami a vankúšmi.

Pracovňa

Pracovňa je ďalší skvelý priestor, do ktorého sa dekorácie na stenu jednoznačne hodia. Práve pracovne vyzerajú mnohokrát príliš stroho, a preto si zaslúžia pozornosť. Zvoliť si do nich môžete napríklad nástenné maľby menších rozmerov alebo tiež moderné kovové dekorácie na stenu. Napríklad aj také, ktoré vás motivujú na celý deň!

Kúpeľňa

Ďalšou veľmi bežnou miestnosťou, ktorú máme tendenciu ignorovať, pokiaľ ide o zdobenie kreatívnym nástenným umením, sú naše kúpeľne! A to je práve veľká škoda, preto to čo najskôr napravte. Dajte si však pozor, pretože do kúpeľne sa skôr hodia dekorácie, ktoré budú pôsobiť jemnejšie a nebudú narúšať vašu pokojnú atmosféru napríklad pri kúpeli. Do kúpeľne sa hodia prvky v jemných farbách, ako je biela, modrá alebo béžová. Môžu byť pokojne umiestnené aj vyššie.

Obývačka

V obývacej izbe sú doplnky na stenu priam nevyhnutné! A práve v tejto miestnosti si ich rozhodne môžete dopriať najviac. Zvyčajne je práve obývacia izba najväčším priestorom v dome, a preto ho treba vyplniť. Čo sa týka umiestnenia, tieto dekorácie sa budú vynikajúco hodiť nad priestor gauča alebo prípadne aj na inú voľnú stenu. Snažte sa farbu a štýl zladiť s ostatným štýlom miestnosti. Môžete ich ladiť aj s ostatnými dekoráciami na stôl a podobne.

Je dôležité poznamenať, že je to väčšinou aj prvá z miestností, ktorú vidia hostia, preto sa nad tým určite zamyslite.

Vaše umenie na stene v obývacej izbe by malo byť interaktívne a dokonale ladiť s atmosférou celého priestoru. Vyberte si preto jedinečné kúsky, ktoré vyniknú.

Už ste si vybrali? Určite investujte svoju energiu a aj malú časť rozpočtu na to, aby ste si vybrali aspoň jeden dekoratívny prvok na stenu do každej miestnosti. Ako sme spomínali, tie najviac univerzálne a trendy sú z kovového materiálu  - nech však vždy vašej domácnosti dodajú jedinečný nádych!

Dokonalé nástenné dekorácie môže výrazne zmeniť váš domov. Nastaví tú správnu atmosféru a tón vášmu osobnému priestoru a posilnia každý neskutočný pocit alebo emóciu, ktorú chcete zvnútra vyvolať, a zároveň komunikujú váš štýl. Okrem toho váš domov získa vhodnú definíciu, rozmer a hĺbku s množstvom farieb a textúr!