Dekorácie na stôl – kvetinové aj jesenné dekorácie

V každej domácnosti je jedným z druhov nábytku, ktorý sa vyskytuje najčastejšie, stôl. Zvyčajne sa nachádza v kuchyni alebo v jedálni, v obývačke a tiež v ďalších miestnostiach v závislosti od veľkosti domu či bytu. Mnohokrát býva dokonca ústredným prvkom každej miestnosti, a práve preto si zaslúži určitú pozornosť. Okrem samotného výberu stola sa môžete zamerať na dekorácie na ňom a možností je v tomto prípade naozaj veľa.

Dekorácie stôl oživia, dodajú mu lepší vzhľad a v neposlednom rade môžete tiež dekorácie na stole obmieňať sezónne.

Stôl a dekorácie na ňom

Či už chcete dekorácie použiť na stôl v obývačke alebo v kuchyni, či dokonca predsieni alebo v inej izbe, je zvyčajne miestom, ktorý využívame každý deň a zvyčajne nám na ňom aj veľmi rýchlo spočinie zrak pri pohľade do miestnosti. Je preto dôležité, aby nielen jednotlivé kusy nábytku, ale aj samotné dekorácie boli vybrané tak, aby sme sa v ich prítomnosti dobre cítili. V konečnom dôsledku to oceníte nielen vy, ale aj vaša návšteva či hostia.

Nepodceňujte práve silu dekorácií a tiež tých, ktoré sa nachádzajú na stole. Veď taká váza s krásnou kyticou čerstvých kvetov alebo akékoľvek ďalšie dekorácie dokážu vyčariť z miestnosti krásny dizajnový priestor.

Ako vybrať dekorácie

Je dôležité, aby ste aj dekorácie na stôl vyberali podľa celkového štýlu interiéru alebo aj exteriéru. Ak preferujete minimalizmus, vyberajte skôr menšie a jednoduchšie dekorácie. A naopak, ak preferujete zaujímavé doplnky v rustikálnom štýle, môžete vyberať viac menších kúskov. Práve tie vytvoria povestné teplo domova.

Čo sa týka štýlu doplnkov, vyberajte dôkladne. Mnoho ľudí vyberá doplnky bez toho, aby si vopred rozmysleli, čo sa do miestnosti hodí. Premyslite si teda najskôr štýl, približnú veľkosť a tiež materiál, z ktorého by ste doplnky na stôl chceli. Ak nepreferujete jeden konkrétny štýl, určite nájdete aj množstvo dekorácií, ktoré sú univerzálne a hodia sa na každý stôl. Oplatí sa však investovať energiu do správneho výberu, pretože ak nájdete to, čo sa k vášmu štýlu hodí, výsledok bude oveľa lepší.

Minimalizmus využíva skôr čisté a jemné línie, v rustikálnom štýle sa zvyčajne kombinuje drevo a skôr masívne prvky. Ak máte väčší stôl, pokojne môžete vybrať aj väčšie doplnky. Ak máte industriálny štýl bývania alebo miestnosti, zvoľte kovové doplnky a tiež tmavšie farby. Vhodná bude napríklad oceľovo modrá alebo sivá. Každý štýl doplnku býva výnimočný. Niekedy je to špecifická farba, v inom prípade zase materiál.

Typy dekorácií

Čo sa týka druhov a typov dekorácií, možnosti sú takmer neobmedzené. Okrem toho, že bude dobré vždy štýl doplnku zladiť do konkrétnej miestnosti, zamerajte sa tiež na to, aby ste našli do konkrétnej miestnosti vhodné a hodiace sa doplnky. Znamená to, že napríklad kým v kuchyni bude krajšie vyzerať váza s kvetmi alebo dekorácia pripomínajúca prvok prírody, na obývačkový stôl môžete pokojne umiestniť aj svietnik alebo podobnú dekoráciu.

Sviečky a svietniky

Sú zvyčajne jedným z najobľúbejších doplnkov, ktorý sa aj veľmi ľahko kombinuje. Ak sú sviečky aj práve vaše obľúbené, ale chcete, aby pôsobili krajšie, môžete ich napríklad umiestniť na ozdobnú misu. Táto dekorácia na stôl tak dostane osobitý štýl. Sviečky sú vhodným doplnkom na každý stôl, a to dokonca aj do jedálne. Ich veľkosť najlepšie voľte podľa veľkosti stola. Niektoré sviečky voňajú dokonca aj bez toho, aby ste ich používali a vďaka tomu vyčaríte v miestnosti úžasnú atmosféru.

Vybrať si môžete taktiež z vkusných svietnikov. Pritom neplatí, že je nevyhnutné nevyhnutne ladiť sviečku so svietnikom, avšak čím viac má svietnik detailov, tým lepšie je zvoliť jednoduchú sviečku. Na výber máte napríklad keramické svietniky, ale aj väčšie a masívnejšie svietniky. Je v každom prípade voliť si skôr menší svietnik na stôl, aby vám nebránil vo výhľade na televíziu alebo na iného človeka.

Textílie

Sú taktiež obľúbenou dekoráciou na stôl. Čo sa pod nimi myslí? Ide o obrus alebo menší kus látky. Ak vám len obrus príde na stôl veľmi málo, môžete naň umiestniť peknú dekoratívnu misku. Obrusy a látky sú vhodné takmer na každý stôl s výnimkou toho, ak preferujete minimalizmus. Vtedy môžete na stôl umiestniť čo najjednoduchšiu ozdobnú misku alebo iný prvok.

V súčasnosti sú obrusy opäť trendy a na trhu nájdete veľký výber farieb a vzorov. Pri výbere farby sa snažte kombinovať tón v tóne. Znamená to, že ak máte tmavý stôl, zvoľte o niečo bledší obrus a taktiež ďalšiu dekoráciu a naopak. Vyhýbajte sa príliš veľkým kontrastom, pretože je náročnejší na docielenie predovšetkým v prípade dekorácií.

Kvety a vázy

Sú stále jednou z najobľúbenejších možností pri výbere doplnkov. A na jar a jeseň vám krásne osviežia vaše bývanie. V zimných či jesenných mesiacov do váz môžete zase umiestniť rôzne trávy alebo listy. Kvety a vázy sa dajú kombinovať takmer s akýmkoľvek štýlom. Rovnako ako v prípade svietnikov, aj tu platí, že by nemali byť príliš vysoké. Vždy stavte buď na klasiku alebo si môžete vyberať aj z exotickejších druhov kvetov, ktoré majú netradičné farby a tvary a sú nápaditejšie. Vďaka nim prinesiete do svojho bývania kus prírody.

K vidieckemu a vintage štýlu sa skôr hodia jednoduché, menšie kvety, z ktorých vytvoríte kyticu do vašej vázy. V tomto prípade sa vôbec nebojte hojnosti. Tradičné obývačky sa dobre zaobídu s klasikou a okrem črepníkov si môžete vybrať aj kytice kvetov. Treba však myslieť na to, že ich bude treba pravidelne vymieňať. Aby vaše kvety vyzerali dobre, vaša miestnosť by mala byť svetlá, nemala by byť úplne suchá a mala by poskytovať dostatok svetla. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu a tiež umelým kvetom. Akokoľvek realisticky by vyzeral umelý kvet, nikdy nenahradí dojem živého kvetu.

Tácky, misky a ďalšie možnosti

Čo ešte máte na výber? Ak chcete na váš stôl umiestniť niečo netradičné, siahnite po výnimočných doplnkoch, ako je napríklad miska v tvare listu, glóbus alebo ozdobná miska. Misky vám okrem iného môžu poslúžiť na umiestnenie drobného občerstvenia, a podobne. Predovšetkým ak často v miestnosti, napríklad v obývačke servírujete jedlo, veľmi vhodné budú misky alebo štýlové tácky. Do nich môžete nasypať aj drobné pochutiny.

Pre milovníkov umenia tu máme tiež ďalšie štýlové misky a ozdobné predmety, ktoré budú vyzerať skvele v modernej domácnosti. Kľudne popustite uzdu svojej fantázie ešte viac a umiestnite na stôl aj sošku. Samozrejme, ak sa hodí k celkovému interiéru. Umenie totiž krásne oživí každý priestor. Snažte sa kombinovať zaujímavé kúsky a tiež si pokojne nájdite svoj vlastný štýl.

Dekorácie na stôl sú veľmi dôležité, pretože dotvárajú celý vzhľad miestnosti a prinášajú do nich príjemnú atmosféru. Vyberajte si predovšetkým podľa toho, čo sa páči vám. Dekorácie tvoria veľmi dôležitý prvok vášho bývania. Neváhajte ich taktiež napríklad obmieňať počas sezóny a tiež sa o ne starajte a občas ich pretrite v závislosti od daného materiálu. Pohľad na ne vám zaručene pokaždé spríjemní váš deň.