Dizajnové stoly a stolíky, ktoré zaujmú!

Premýšľali ste niekedy nad tým, do akej miery je alebo nie je dôležitý stolík, ktorý v domácnosti máte? Hoci nejde o najdôležitejší kus vášho nábytku doma, má dve veľmi dôležité úlohy, a preto sa oplatí zamyslieť nad tým, aké kúsok si môžete vybrať. Na jednej strane majú tieto kusy nábytku estetickú funkciu, pretože dokážu zaujať a tiež vynikajúco vypĺňajú priestor a v druhom rade majú aj funkčnú úlohu – pretože častokrát v sebe skrývajú aj úložný priestor, ktorý je veľmi praktický.

Takýto dizajnový stolík môžete umiestniť do obývačky, predsiene alebo aj spálne. Poďme ho spoločne vybrať!

Dizajnové stoly a stolíky do každej domácnosti

Dizajnové stolíky, ktoré sa tiež nazývajú aj konferenčné či konzolové stolíky majú veľkú výhodu v tom, že sú všestranným a tiež funkčným doplnkom, ktorý štýlovo doplní vašu obývačku, či iné miesto, kde máte umiestnené vaše posedenie alebo aj ďalšie priestory vášho domova. Ako sme už spomínali, vynikajúco sa hodia na odloženie všetkých predmetov, ktoré chcete mať v blízkosti. Ďalej sú skvelým miestom pre rôzne stojany a ďalšie dekorácie.

Hoci dizajn je v tomto prípade veľmi dôležitý, nemusí byť jediným kritériom. Takýto stolík by mal zodpovedať vášmu štýlu a preferenciám, hodiť sa do vašej domácnosti a do určitej miery by mal byť aj bezpečný – a to v prípade, že máte v domácnosti napríklad malé deti. Či už takéto stolíky použite do obývačky, spálne ako nočný stolík alebo predsiene, práve štýlový a dizajnový stolík vždy jednoznačne upúta.

Čo sa týka spomínaného tvaru, pre určité priestory môže zaoblený stôl lepšie doplniť celkovú dispozíciu a dizajn domáceho interiéru. V iných prípadoch sa do interiéru skôr hodia stoly s hranami. Vybrať si ten správny stôl nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať, no máme pre vás pár nápadov, ktoré vás môžu inšpirovať.

Druhy dizajnových stolíkov

Aký stolík si vybrať? Keď hovoríme o dizajne, najdôležitejší je materiál a tiež tvar stolíka, ktorý si zvolíte. Taktiež zvážte, aký štýl bývania máte. Do modernej miestnosti sa skvele hodí napríklad stolík so sklenenou doskou alebo kovom. Na sklenenej doske vynikajúco vyniknú akékoľvek dekorácie. Na druhej strane je však o niečo náročnejší na údržbu ako väčšina iných stolov. Jeho dizajn však stojí za to. Hoci na ňom budú odtlačky prstov, šmuhy, omrvinky a prach viditeľnejšie, je možné, že sa práve tento bude hodiť k vášmu životnému štýlu. Do moderného interiéru sa taktiež hodia aj materiály, ako je napríklad mramor či zlatý kov.

Je ideálny napríklad pre milovníkov kvetov, pretože vázy alebo tiež sviečky, ktoré budeme ešte spomínať, sa naň hodia viac ako na ktorýkoľvek iný stôl. Takýto kovový alebo sklenený stolík môže, ale nemusí mať úložný priestor – konečný výber záleží na vás.

Ak na druhej strane preferujete skôr jemné romantické prvky svetla vo svojom dome, prípadne rôzne ornamenty a netradičné tvary, jednak pouvažujte nad umiestnením sviečok, výrazových svietnikov alebo iných zdrojov osvetlenia, ktoré okrem iného tvoria skvelú dekoráciu na vašom konferenčnom stolíku. Jemné prvky osvetlenia, ktoré sú ideálne hlavne na večer, môžu zlepšiť náladu a dizajn vašej obývačky.

Takéto dekorácie môžete umiestniť na sklenený, ale napríklad aj na drevený stolík. Inou alternatívou pre výnimočnejší štýl sú stolíky v štýlových geometrických tvaroch, stolíky so zaujímavou výzdobou výplne pripomínajúcou rôzne tvary, ako napríklad morské vlny či listy stromov, a podobne.

V niektorých prípadoch zase môže platiť, že čím menej je konferenčný stolík ozdobený, či už svojím dizajnom alebo aj dekoráciami, tým lepšie. Nebojte sa tiež jednoduchosti, pretože práve tá môže byť kľúčová. Platí to predovšetkým v tých prípadoch, ak je vaša obývačka alebo spálňa pomerne plná rôznych doplnkov a nábytku. Práve vtedy môže byť jednoduchý konferenčný stolík bez ďalších dekorácií skvelou možnosťou. Vyberte si kúsky s dreveným povrchom alebo štýlové stolíky klasického tvaru. Skvelé sú dizajny v štýle Soho, ktoré okamžite vytvárajú príjemnú a neformálnu atmosféru.

Chcete však napríklad čokoľvek iné než ste mali doposiaľ vo vašej domácnosti. Zvážte napríklad skrinku z dreva a viedenskej slamy či štýlové dizajnové komody na kolieskach. Unikátny stolík v štýle vintage je tiež skvelou možnosťou!

Vrstvenie a úrovne

V interiérovom dizajne je tu ešte jeden trend, ktorý môžete práve v prípade stolíkov skvele využiť. Tento trend sa vynikajúco hodí napríklad v prípade, ak vám jeden konferenčný stolík nevyhovuje pre váš aktuálny priestor. Práve vtedy môžete zvážiť vrstvenie viacerých menších konferenčných stolíkov alebo viacúrovňového konferenčného stolíka.

Takéto riešenie vynikajúco dodá hĺbku priestoru a vďaka tomu môžete vytvoriť jeden výrazný prvok vašej domácnosti! Okrem iného takéto poskladané viacúrovňové konferenčné stolíky zvyčajne vytvárajú aj extra úložný priestor, ktorý môžete využiť. Výhodou je, že na takéto stolíku už v skutočnosti nemusíte nič umiestňovať, pretože vyzerajú vždy na prvý pohľad výborne.

Čo treba určite zvážiť pri výbere vášho stola či stolíka?

Určite si pri výbere dávajte pozor na veľkosť. Ak váš priestor nie je dostatočne veľkorysý, radšej si vyberte malý elegantný stolík, ktorý bude stále plniť všetky potrebné funkcie, ale zároveň nebude výrazne uberať z vášho priestoru.

Dôležité je taktiež zvážiť si, či potrebujete, aby mal váš stolík aj úložný priestor. Samozrejme, aj takéto stolíky nájdete v ponuke. Úložný priestor v ňom môže byť odkrytý tak, aby v ňom boli doplnky stále viditeľné. Do takéhoto priestoru môžete uložiť napríklad noviny či knihy. Ak ho však chcete využiť ako extra priestor, do ktorého umiestnite ďalšie veci, vyberte si skôr stolík so zásuvkami.

Táto možnosť bude ideálna napríklad v prípadoch, keď máte množstvo ovládačov napríklad od televízora a iných elektronických prístrojov a konzol. Taktiež ak máte veľa elektronických diaľkových ovládačov a iného príslušenstva, pouvažujte nad stolíkom alebo dizajnovým kúskom na stôl, ktorý ukryje nevzhľadné, no potrebné veci.

Výber jedinečného a vhodného stola a stolíka, ktorý bude zodpovedať vášmu životnému štýlu, ale na druhej strane aj štýlu vášho interiéru, je náročnou úlohou. A to hlavne preto, že máte naozaj veľa možností. Tento proces však stojí za to. Príručný alebo konferečný stolík má veľký vplyv na celkový priestor a v konečnom dôsledku ponúka aj množstvo nepostrádateľných praktických výhod, ako je spomínaný úložný priestor alebo priestor na uloženie vášho občerstvenia.