Luxusné obliečky na vankúše? Prečo nie!

Kvalitu vášho spánku ovplyvňuje veľmi veľa faktorov a práve to, na čom spíte je jedným z nich. Určite však chcete, aby bol váš spánok čo najlepší. Je to veľmi dôležité pre naše fyzické zdravie aj celkovú psychickú pohodu.

Mohlo by sa zdať, že práve obliečky sú len nepatrný detail, ktorý nezohráva pri vašom spánku významnú rolu. Ale je to presne naopak! Ak si vyberiete kvalitné obliečky na vankúše, môžete sa spoľahnúť nielen na lepší spánok, ale tiež na krajšiu pleť či lesklejšie vlasy. Ako si vybrať luxusné obliečky? Vysvetlíme vám to krok za krokom.

Pri samotnom výbere budete v prvom rade pravdepodobne riešiť materiál, z ktorého sú obliečky vyrobené. V konečnom dôsledku nemusíte vaše obliečky spolu s vankúšmi využívať len na spanie, ale aj ako jednoduchú a efektnú luxusnú dekoráciu, ktorá vás v podstate nemusí stáť príliš veľa.

Môžete si vybrať od klasických bavlnených až po saténové obliečky. Hneď za tým nasleduje výber správneho rozmeru a v neposlednom rade aj výber zapínania, ktorým môžu byť zips, gombíky alebo si môžete vybrať aj obliečky bez zapínania.

Látka na luxusné vankúš

Pokiaľ hovoríme o luxusných vankúšoch, dôležitý bude samotný dizajn, ale taktiež materiál, z ktorého je vankúš vyrobený. Určite sa snažte zladiť nielen farbu, ale aj materiál s ostatným štýlom vašej domácnosti. Materiály určia nielen životnosť vašej novej obliečky na vankúš, ale ovplyvňujú aj pohodlie. Najlepšou možnosťou, ktorú si môžete vybrať, sú látky, ktoré ponúkajú maximálnu mäkkosť a útulnosť, ktoré vám dlho vydržia.

Veď možností je pomerne veľa. Napríklad bavlna a ľan sú veľmi všestranné materiály, ktoré vynikajú rôznymi väzbami a štýlmi. Ak však chcete dekoratívne vankúše, originálne sú zamatové obliečky na vankúše, ktoré budú vyzerať úžasne s akýmkoľvek dekorom obývacej izby alebo spálne, prípadne majú množstvo ďalších detailov, ktoré im dodajú luxusný štýl.

Tu sú jednotlivé materiály, z ktorých si môžete vyberať:

Bavlna

Bavlnené vankúše sú osvedčenou klasikou, ktorou nikdy nič nepokazíte. Nie je však bavlna ako bavlna, preto si vyberajte čo najkvalitnejšiu. Jej veľkou výhodou je, že bavlnené obliečky sú na dotyk príjemne mäkké. Pri prvom dotyku tiež dokážu príjemne chladiť, čo oceníte, ak na nich budete spať, prípadne ich umiestnite do obývačky. Zároveň sa však veľmi rýchlo zohrejú na vašu telesnú teplotu. Bavlna veľmi dobre saje vlhkosť a zároveň aj pot. Bavlnenú obliečku môžete využívať tak často, ako chcete, pretože pokožka na nej dokáže dýchať.

Hodváb a satén

Sú dva materiály, ktoré sú o niečo drahšie. Hodváb je predovšetkým vhodný pre ľudí s citlivou pokožkou. Je to vynikajúci materiál, ale ak chcete skôr obliečku na vankúš, ktorý bude slúžiť ako dekorácia, pravdepodobne si vystačíte aj s bavlnenou obliečkou s luxusným vzorom. Ak sa chystáte na hodvábnom vankúši spať, pravdepodobne neostanete sklamaní. Čo sa týka saténu, ten je na dotyk mäkký a pevne drží svoj tvar. Taktiež ide o veľmi lesklý materiál – je lepšie si však dávať pozor, pretože sa nehodí úplne ku každému štýlu domácnosti. Satén sa niekedy zvykne taktiež dopĺňať o bavlnu.

Luxusné obliečky na vankúše

Zamat

Zamatové obliečky na vankúše sú mäkké a pohodlné. Poskytujú teplo v zime, ale v lete môžu príliš horúce. Ďalšou vecou, ktorá môže byť na zamatových obliečkach na vankúše menej vyhovujúca je, že sa ťažšie udržiavajú a je potrebné ich jemne umývať. Ale práve tie môžu pôsobiť luxusne a veľmi elegantne, preto sa vám týmto materiálom oplatí zauvažovať.

Polyester

Ak chcete, aby vaše obliečky na vankúše vyzerali luxusne, je lepšie vynechať polyester, ale aj napriek tomu si o ňom niečo povieme. Pri tomto materiály je dôležitá predovšetkým technológia výroby a jej kvalita. Polyester môže byť aj jemný, ale na druhej strane aj veľmi neforemný a tvrdý. Tento materiál sa však jednoznačne rýchlo špiní a môžu na ňom ostávať fľaky.

Gramáž obliečky na vankúš

O kvalite samotnej obliečky vypovedá aj jej gramáž, hoci by ste to možno nepovedali. Ak je gramáž príliš nízka – obliečka je veľmi tenká. Nech ju už využívate na akýkoľvek spôsob, pomerne rýchlo sa opotrebuje aj praním a už vôbec nevyzerá luxusne. Ak chcete naozaj kvalitnú obliečku, vyberajte si gramáž minimálne 120 g/m2. Niektoré obliečky majú gramáž až okolo 400 g/m2, vďaka čomu sú veľmi pevné a pôsobia naozaj luxusne.

Dizajn obliečky na vankúše

Ako veľmi je pre vás dôležitý dizajn obliečky? Pravdepodobne bude záležať na tom, kam chcete obliečku umiestniť. Ak budete na nej spať, pravdepodobne si zvolíte jednoduchý a príjemný dizajn, ktorý vás nebude rušiť pred spaním. Ak však ide o dekoratívne obliečky na vankúše, pokojne môžete upustiť uzdu vašej fantázie. Práve vankúše môžu skvelo dotvárať atmosféru vášho interiéru, či ich umiestnite do obývačky alebo do spálne na pohovku. Mnohokrát tiež platí, že čím viac vankúšov, tým efektnejšie prostredie vytvoríte.

Veľmi trendy a luxusne pôsobí škandinávsky a severský štýl. Z módy taktiež pravdepodobne nikdy nevyjde romantická kvetinová potlač. Samozrejme sa tiež môžete riadiť sezónou. Veľmi elegantný vzhľad dodávajú obliečkam aj ďalšie prvky, ako sú napríklad strapce. Ak milujete skôr glamour štýl, môžete si vybrať zamatové prevedenie alebo aj ďalšie detaily, ako sú napríklad kamienky a zirkóny.

Správna veľkosť a zapínanie

Neexistujú jednotné pravidlo, ktoré hovorí o tom, ktorý typ zapínania pôsobí luxusne a ktorý nie. Skôr závisí na vašich preferenciách. Samozrejme, ak majú vankúše slúžiť ako dekorácia, je lepšie, ak zapínanie nie je vidno, preto si zvoľte zips alebo štýl bez zapínania. Pri obliečkach na vankúše na spanie toto nie je až tak dôležité a záleží skôr na vašich preferenciách.

Pri výbere určite zohľadnite aj správny rozmer. Každá obliečka má určitý rozmer a aby ste vybrali správne, bude potrebné zmerať veľkosť vášho vankúša. Ak bude obliečka sedieť správne, celý dojem bude oveľa lepší. Samozrejme, že aj pokiaľ máte neštandarný rozmer vášho vankúša, veľmi ľahko môžete nájsť práve neštandardný rozmer. Ak však disponujete vankúšmi v klasickom štvorcovom tvare, môžete si zvoliť výnimočnejší dizajn, vďaka ktorým im vdýchnete luxusný štýl.

V neposlednom rade myslite tiež na to, že pokiaľ skrášľujete izbu vášho dieťaťa práve vankúšmi, vyberajte im obliečky, ktoré sa hodia k ich detskému duchu. Veľmi jednoducho nájdete množstvo detských a hravých motívov, ktoré budú krásnym doplnkom práve do detskej izby. Veselé motívy či hravé farby budú určite deti milovať.

Keď sa to tak vezme, existuje len niekoľko tak uvoľňujúcich pocitov, ako keď po dlhom dni zaliezame do postele alebo sa pohodlne usadíme na gauč plnom vankúšov. Obliečky na vankúše sú preto jedným z dôležitých prvkov posteľnej súpravy či vašej dekorácie interiéru a nie sú len obliečkami na vankúše, ale chránia aj našu pokožku. Nákup správnej obliečky na vankúš a správna starostlivosť o ňu nielen predĺži životnosť obliečky na vankúš, ale pomôže nám aj k pohodlnému spánku či oddychu.