Šálky na kávu a na čaj – keramické doplnky

Keď si pripravujeme kávu alebo čaj, zvyčajne sa príliš nezaoberáme tým, aký šálku si vezmeme. Dôležitejší je vždy jej obsah než to, či sa vám šálka páči alebo nie. Väčšina z nás dokonca siahne po prvej šálke, ktorú chytia do ruky. Avšak predstavte si situáciu, keď sa chystáte privítať návštevu a zrazu nie je žiadna zo šálok tá pravá.

Práve tradícia prípravy čaju a kávy je naozaj špeciálna a začína sa práve výberom správnej šálky. Preto sa oplatí práve nad nimi zamyslieť!

Šálka na čaj a šálka na kávu – čo to je?

Na prvý pohľad môže byť práve odpoveď na túto otázku jasná, pretože jedna šálka môže slúžiť na to, aby sme z nej pili kávu a druhá na pitie čaju. Alebo zo svojej obľúbenej šálky jednoducho pijeme čokoľvek. Čo sa však týka samotného obradu pitia čaju a čajových tradícií, po správnosti sa táto šálka líši od tej, ktorá je určená na kávu.

Čaj je totiž druh nápoja, ktorý by sa mal po správnosti piť pomaly a vychutnávať. Ak chcete, môžete si s ním dopriať aj celý obrad podľa pravidiel etikety. V každom prípade práve preto by mali byť šálky na kávu skôr malé, aby sa mohli držať iba jednou rukou alebo dokonca iba niekoľkými prstami.

Náš európsky trend, a to predovšetkým počas chladných mesiacov hovorí, že čím väčšia šálka na čaj, tým lepšie, avšak malé elegantné šálky majú nepochybne svoje čaro. Ďalším faktom je to, že ich tvar by mal byť podľa tradície taký, že dokážu nápoj schladiť dostatočne rýchlo, bude sa z nich šíriť aróma a chuť tak, aby ste si svoj čaj mohli čo najskôr vychutnať. Preto sú tieto šálky skôr široké a tiež plytké. Každý detail tradičnej šálky na čaj, od jej samotného tvaru až po materiál, z ktorého je vyrobená, je špeciálne určený na tento účel.

Kameninový hrnček na kávu

Šálky na kávu sú zvyčajne oveľa jednoduchšie, avšak aj tie majú zvyčajne niekoľko vlastných pravidiel. Sú však menej komplikované. Pôvodný účel týchto šálok je jednoducho udržať nápoj teplý čo najdlhšie. Taktiež je dôležité, aby sa dali šálky na kávu držať pohodlne oboma rukami. Samozrejme, takmer každý národ má následne isté špecifiká aj v pití tohto nápoja.

Tieto šálky sú však zvyčajne úzke a vysoké, pretože sú väčšinou o niečo ťažšie v porovnaní práve s tými čajovými. Taktiež sú zvyčajne užšie, a to práve preto, aby čo najdlhšie udržali nápoj teplý. Je rozdiel však aj v tom, aký druh kávy sa v tejto šálke rozhodnete podávať.

Nádoby na čaj sa zvyčajne predávajú v súpravách, oproti tomu šálky na kávu nájdete aj ako jednotlivé nádoby. Vďaka tomu si môžete zvoliť dizajn, materiál a veľkosť presne podľa toho, ako vám vyhovuje.

Materiál a dizajn šálok

Čo sa týka materiálu, tým najobľúbenejším materiálom na šálku na čaj je práve jemná keramika. Krehké a elegantné šálky sú zvyčajne vyrobené z vysokokvalitného keramického materiálu tak, aby boli pevné a vydržali čo najdlhšie. Čo sa týka šálok na kávu, výber môže byť rozmanitejší, ale tým tradičným je práve keramika.

Práve tento materiál dodá šálkam dokonale elegantný nádych a budú vždy zážitkom pri pití vášho obľúbeného nápoja. V neposlednom rade sa šálky môžu stať aj súčasťou vašej dekorácie. Ak máte skutočne vkusné šálky, skvele sa hodia na kuchynský pult alebo aj na stôl. Zvoľte si štýl a dizajn podľa toho, čo sa do vašej domácnosti hodí. Takéto šálky sú však takmer elegantný a hodí sa ku každému štýlu bývania.

Keramické šálky sa tešia vo všeobecnosti veľkej obľube. Ich popularita je spôsobená ich estetickým vzhľadom, ako aj výhodami pri používaní. Keramický čajový riad udrží teplo relatívne dlhšie, pretože je porézny a odolný voči vysokým teplotám. Materiál neruší chuť čaju.

Keramický hrnček na kávu HOME

Farba šálky na kávu a čaj

Na farbe aj v prípade šálok na kávu a čaj skutočne záleží. Hlavne v tom prípade, ak chcete, aby bola vaša šálka dizajnovým doplnkom vašej domácnosti. Dokonca je farba šálky taká dôležitá, že sčasti dokáže ovplyvniť, aspoň psychicky, chuť toho, čo práve pijete. Dôležité je doplniť, že práve farba šálky dokáže tiež krásne zvýrazniť farbu toho, čo práve pijete. Väčšina ľudí uprednostňuje biele keramické šálky, ale nie je to zďaleka jediná možnosť. Keramika má pomerne veľa možností, a tak si môžete vybrať to, čo sa vám najviac páči.

Veľkosť šálky

Veľkosť šálky je veľmi dôležitá. Už sme spomínali tradície stolovania v určitých krajinách, ale v konečnom dôsledku závisí na vás. Napríklad v Číne by ste však pravdepodobne nenarazili na väčšiu šálku na čaj ako 30 ml. Na druhej strane však táto tradícia predstavuje čajový rituál ako dlhší proces, počas ktorého si svoj čaj dopĺňate do šálky z kanvice presne tak, ako chcete. V Európe sú však skôr typické šálky s väčšou kapacitou, a to 40 až 80 ml.

Čo sa týka šálok na kávu, neexistuje úplne štandardná veľkosť. Preto by ste si mali vybrať skôr podľa vášho vkusu a preferencie. Najlepšie je zvoliť si strednú veľkosť šálky s objemom okolo 200 ml. V takom prípade šálka udrží horúci obsah dlhšie a nebudete mať studenú kávu. Ak však potrebujete šálky na kávu aj na spoločenské udalosti alebo napríklad pre vašich hostí na večeru alebo na akékoľvek posedenie, vhodnejšie budú menšie šálky, ktoré vyzerajú elegantnejšie.

Keramické hrnčeky na kávu

Starostlivosť o šálky

Správne starostlivosť o šálky sa postará o to, aby vaše šálky ostali krásne čo najdlhšie. Dôležité je pripomenúť to, že keramika je zvyčajne pevný materiál, ale naozaj sa môže aj rozbiť. Obité šálky nevyzerajú práve najlepšie, preto starostlivosť o ne stojí za to. Rúčky kávových šálok sú väčšie a pevnejšie, a to im dáva väčšiu stabilitu aj pevnejšie uchopenie. Šálky však vždy skladujte na vhodnom mieste,

V neposlednom rade je na mieste si povedať, či výber šálky ovplyvňuje aj chuť čaju. Platí, že neovplyvňuje, ale čo rozhodne ovplyvňuje je zážitok z pitia jedného alebo druhého nápoja.

Viete, ako sa starať špeciálne o keramiku? Niekedy sa totiž stáva, že sa zvyšky čajových lístkov alebo prášku sa zadržia práve na keramickom čajovom riade. Práve vtedy je potrebné dbať, aby sa správne odstránili, avšak nie je to nič komplikované. V prvom rade zo šálky odstráňte všetok nálev, ktorý v ňom ostal. Predovšetkým svetlý keramický riad by sa mohol v dôsledku toho veľmi ľahko zafarbiť. Práve preto ho opláchnite čo najskôr po použití. Ak je vnútorný priestor presklený, môžete ho čistiť mydlom a teplou vodou. Na neglazované materiály je lepšie nepoužívať mydlo, pretože by ho steny mohli zbytočne absorbovať a zadržať. Šálku následne utrite do sucha mäkkou handričkou. Akýchkoľvek ďalších zvyškov sa jednoducho môžete zbaviť aj použitím mäkkej zubnej kefky.

Šálka na váš obľúbený nápoj môže byť teda skutočným dizajnovým doplnkom. Vtedy, keď si práve z nej vychutnávate svoj obľúbený nápoj a aj vtedy, keď ju máte vystavenú na kuchynskom pulte. Pitie kávy a čaju sa môže premeniť na skvelý rituál, ak máte práve tú správnu šálku.