Vence - Na dvere aj na hroby + NÁVOD ako si vyrobiť vlastný veniec

Dekoračné vence predstavujú jednoduchú a účinnú dekoráciu v každom ročnom období. Používajú sa na dekoráciu interiéru a exteriéru, a takisto ako doplnok alebo darček pre našich najbližších.

Či už si ním chcete oživiť vchodové dvere, alebo ho použiť ako hlavnú dekoráciu na štedrovečerný stôl. Vence boli, sú a budú neoddeliteľnou súčasťou štýlových a dostupných dekorácií pre každého.

História adventného venca

Keď sa povie veniec, väčšina z nás si hneď predstaví adventný veniec. Adventný veniec predstavuje účelovú vianočnú dekoráciu s príbehom. Každú adventnú nedeľu sa zapáli jedna sviečka. Tieto sviečky majú svoju symboliku a predstavujú určité posolstvo.

Adventné vence majú svoj pôvod v ľudových tradíciách severnej Európy. V tomto zimnom období ľudia zapaľovali sviečky na zeleni uviazanej do kruhu. Tento zelený a kruhový tvar symbolizoval nepretržitý život. Naproti tomu svetlo sviečok symbolizovalo pocit domova a pocit istoty. Tento pocit vtedajším ľuďom dosť chýbal, a to hlavne počas dlhých zimných večerov.

Pôvodný adventný veniec mal štyri sviečky – tri fialové a jednu ružovú. Tri fialové symbolizovali nádej, mier a lásku. Na adventnom venci sa rozsvecujú v prvú, druhú a štvrtú adventnú nedeľu.

Ružová sviečka predstavovala priateľstvo. Podľa zvyku sa rozsvecovala vždy na tretiu adventnú nedeľu. Staršie verzie adventných vencov poznali aj piatu sviečku, ktorá sa zapaľovala na Štedrý deň. Bola zvyčajne bielej farby a spájala sa so symbolom anjelov a s narodením Ježiša Krista.

Využitie vencov v interiéri a v exteriéri

Vence sú veľmi kreatívnou a úspešnou dekoráciou, ktorú využívajú ľudia po celom svete. Tí kreatívnejší si takýto adventný veniec môžu vyrobiť aj sami. Nejde o žiadny zložitý proces, stačí mať len kúsok predstavivosti a estetického cítenia.

Vence sa dajú vyrobiť z rôznych materiálov, podkladov a na rôzne spôsoby a príležitosti.

Interiér

V rámci interiéru sú najčastejšie využívané na dekoráciu adventné vence. Adventné vence majú väčšinou podklad tvorený z ihličia, aby pripomínali zdobený vianočný stromček.

Tento čačinový podklad je doplnený o 4 adventné sviečky, z ktorých každá má svoj význam:

 • 1. adventná sviečka sa zapaľuje na železnú nedeľu – táto sviečka predstavuje nádej a podľa zvykov by ju malo zapáliť najmladšie dieťa rodiny
 • 2. adventná sviečka sa zapaľuje sa na bronzovú nedeľu – táto sviečka predstavuje mier a malo by ju zapáliť najstaršie dieťa rodiny
 • 3. adventná sviečka sa zapaľuje na striebornú nedeľu – táto sviečka symbolizuje priateľstvo, mala by byť ružovej farby a podľa zvyklostí ju zapaľuje matka rodiny
 • 4. adventná sviečka sa zapaľuje na zlatú nedeľu (Štedrý deň) – táto sviečka symbolizuje lásku a podľa tradície ju na Štedrý deň zapaľuje otec rodiny

Takto doplnený adventný veniec o sviečky sa dekoruje ďalšími doplnkami a prvkami. Najčastejšie sú to dekorácie, ktoré pripomínajú vianočnú pohodu. Ide napríklad o sušené pomaranče, škoricu, vianočné gule, drevené vianočné dekorácie alebo vianočnú stuhu.

Pre lepší efekt je možné na veniec ako bodku použiť umelý sneh v spreji.

Exteriér

Čo sa týka exteriéru, tam sa vence najčastejšie využívajú ako dekorácia na dvere alebo ako súčasť pohrebov a hrobov.

Vence na dvere sú väčšinou vyrobené z kvetov, zelene alebo produktov z prírody. Na takýto veniec môžete použiť umelé, živé a aj vysušené kvety a doplnky. Jednotlivé vence je možné takisto ladiť s ročným obdobím alebo sviatkami v roku.

Ak zdobíte veniec napríklad na Halloween, môžete doňho zakomponovať sezónne doplnky. Ide napríklad o gaštany, orechy, opadané listy vo farbe jesene, drevené alebo umelé doplnky v štýle Halloweenu (tekvice, duchovia, netopiere a ďalšie).

Ak si chcete zadovážiť naopak veniec na hrobové miesto, najčastejšie sa vyrábajú práve v období Vianoc a Dušičiek. Alebo sú hlavnou ozdobou pri pohreboch a poslednej rozlúčke.

Takéto vence sú väčšinou vyrobené z umelého podkladu a umelých kvetov, aby vydržali čo najdlhšie. Takýto veniec je na vrchu zdobený smútočnou stuhou s odkazom pre zosnulého.

Podrobný NÁVOD ako si vyrobiť vlastný veniec aj u vás doma

Keďže aktuálne máme obdobie leta, prichystali sme si pre vás vlastnoručnú výrobu kvetinového venca. Tento veniec je vyrobený z pleteného dreveného základu. Tento základ je doplnený o umelé kvety ako levanduľa, dekoračná zeleň a konvalinka.

Takto vytvorený veniec som na záver ešte doplnila o čipkovanú bielu stuhu z motýľov.

Keďže tento veniec je vyrobený čisto z umelých kvetov a neopadavého základu, je vhodný ako dekorácia do interiéru, či ako štýlový doplnok na vchodové dvere.

Presný postup, ako si vytvoriť tento letný a jednoduchý dekoračný veniec aj u vás doma.

Krok 1. Materiál

Ešte na začiatku, pred samotnou výrobou venca, si musíte zadovážiť potrebný materiál a doplnky na veniec.

Na výrobu tohto kvetinového venca budete potrebovať:

 • podklad – môže byť z polystyrénu, z prútia, dreva...
 • umelé kvety na dekoráciu podľa vášho výberu – ja som zvolila levanduľu, konvalinky a okrasnú zeleň
 • dekoračnú stuhu – ja som zvolila v tomto prípade čipkovanú bielu stuhu v tvare motýľov, ktorú som na veniec nastrihala
 • taviacu pištoľ a náplne do pištole
 • nožnice
 • kliešte na strihanie drôtu
 • povraz/špagátik
Materiál na výrobu domáceho venca

Krok 2. Podklad a rozmiestnenie doplnkov na veniec

Ja som si pre tento typ venca vybrala pletený podklad, ktorý už sám o sebe vyzerá veľmi prirodzene a jednoducho. Celý veniec som chcela ladiť do jednoduchých, letných a prírodných tónov.

V prípade, ak zvolíte podklad napríklad z polystyrénu, musíte ho obaliť napríklad v stuhe. Ide o to, aby nebol vidieť nepekný biely podklad.

Na takto prichystaný pletený veniec som si porozkladala umelé dekorácie. Ide o to, aby ste si najprv esteticky premysleli, kde jednotlivé kvety a doplnky budete chcieť umiestniť.

Podklad na výrobu venca

Krok 3. Prvá vrstva - podklad

Ja som na začiatok zvolila prvú vrstvu v podobe dekoračnej zelene. Túto dekoračnú zeleň som najprv priložila v celku na veniec a keď som bola spokojná, začala som ju pomaly lepiť lepiacou pištoľou.

Podklad som si urobila z celých kusov zelene, ktorý som dopĺňala jednotlivými vetvičkami. Celý základ je robený tak, aby boli vyplnené všetky miesta a aby zeleň „trčala“ do priestoru a nebola prilepená o podklad.

Krok 4. Druhá vrstva – umelé kvety

Po vytvorení podkladu som umelé kvety jeden po druhom rozstrihala na menšie kúsky. Ja som si vybrala fialovú a bielu farbu kvetov, výber typu kvetov alebo farby je však na vás. V tomto prípade berte ohľad na to, aby vám veniec ladil s interiérom alebo exteriérom vášho domu.

Keď som si umelé kvety rozstrihala, jeden po druhom som ich znova priložila na veniec a esteticky rozmiestnila. A až keď som mala istotu, že sa mi rozloženie kvetov páči, začala som ich postupne lepiť na veniec.

Pri tomto kroku dbajte na to, aby boli kvety dostatočne dobre a pevne prilepené. Takisto, aby ste nikde nemali dieru a kvety boli rovnomerne rozmiestnené.

Druhá vrstva - umelé kvety

Krok 5. Doplnky v podobe stuhy z motýľov

Po tom, ako som mala urobený základ zo zelene a umelých kvetov, som si zobrala stuhu. Ja som zvolila pletenú stuhu, ktorá sa skladala z malým bielych pletených motýľov. Stuhu môžete do venca zakomponovať rôznymi spôsobmi. Buď zo stuhy vyrobíte mašľu, ktorú následne na veniec prilepíte, alebo ju môžete rozstrihať.

Ja som túto stuhu rozstrihala na jednotlivé motýle, ktoré som si následne rozložila na veniec. Ak som bola následne s rozmiestnením spokojná, jednotlivé motýle som začala na veniec postupne lepiť. Dala som ich tam menej, aby veniec nepôsobil preplnene.

Záverečné úpravy

Krok 6. Špagátik na zavesenie

Ak už máte takýto letný veniec hotový a ste spokojní s výsledkom, potrebujete ho nejakým spôsobom zavesiť. Na zavesenie môžete použiť buď špagátik v prírodnej farbe alebo drôt.

Špagátik obmotajte zo zadnej strany venca tak, aby ste vytvorili slučku, ktorú neskôr zavesíte na klinec na dvere. Alebo si túto slučku môžete vytvoriť aj z drôtu, ktorý pripevníte takisto na veniec zo zadnej strany.

Dbajte na to, aby špagátik alebo drôt boli umiestnené presne v strede. A to z toho dôvodu, aby ste veniec nemali po zavesení naklonený na jednu stranu.

Krok 7. Posledné úpravy

Ak už máte aj krok číslo 6, vo finále pooberajte z venca tzv. pavučiny. Ide o pavučiny z lepiacej pištole, ktoré vám pri tejto výrobe vznikli. Pre istotou sa na konci ešte presvedčte, či sú všetky časti venca poriadne pripevnené. Ak sú niektoré časti labilnejšie alebo odpadnú, znova ich pevne prilepte na pôvodné miesto.

Takto vyrobený veniec vám bude skrášľovať váš príbytok a vy budete mať dobrý pocit z jeho vlastnoručnej výroby!

doma vyrobený veniec na dvere